O nas Profilaktyka Chirurgia stomatologiczna Diagnostyka radiologiczna Stomatologia zachowawcza Protetyka

Profilaktyka


W ramach profilaktyki oferujemy:

  • zdejmowanie kamienia nazębnego,
  • czyszczenie profesjonalne zębów,
  • lakowanie,
  • fluorowanie.

Codziennie na zębach pojawia się lepki osad (płytka bakteryjna). Czynnikiem jego powstawania są miliardy bakterii żyjacych w jamie ustnej. Po kilkudziesięciu godzinach osad ulega mineralizacji (twardnieniu), tworząc tzw. kamień nazębny. Jest on przyczyną próchnicy zębów i chorób przyzębia (parodontoza). Pojawiają się też naloty z kawy, herbaty, papierosów itp. Dlatego bardzo ważną czynnością w profilaktyce stomatologicznej jest zdejmowanie kamienia nazębnego.

Oprócz domowych zabiegów higienicznych jamy ustnej, konieczne jest też profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym polegające na usuwaniu złogów nazębnych. Zabieg ten powinien być wykonany około 3 razy w roku

Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd zdrowego zęba lakiem szczelinowym. Przeprowadza się je u dzieci zaraz po wyrżnięciu stałych zębów trzonowych i przedtrzonowych. Zęby te są wówczas słabo zmineralizowane, a więc i najbardziej podatne na próchnicę.

Fluor w postaci apatytu fluorowego wchodzi w skład szkliwa zębów. Zbyt małe ilości fluoru sprzyja powstawaniu próchnicy zębów. Oprócz "codziennych" źródeł fluoru (pożywienie, pasty do zębów) niezbędne uzupełnieniem jest fluorowanie zębów w gabinecie stomatologicznym.